Frugal Living

My Frugal September

So far this week jeans have been bleached in the laundry by accident and I realize that I am down to the last pair of my favorite eyeglasses. It was time to sit down and shop. I have been trying to limit spending not only for the budget sake but for the reasons of my becoming a minimalist. I am lucky that I have some favorite places that have been consistently reliable. So shopping was quick and painless. I bought only what I needed by shopping right before we  were paid. This makes me shop very frugally. If I shop on payday I tend to be more liberal with my spending because I think I have more money to spend. It makes sense in my world.

Jeans: I dislike extreme fashion trends so I buy jeans that are middle of the road classic and affordable. The ones that fit me well and meet all of that criteria are

Gloria Vanderbilt Amanda Jeans

I buy them at Costco online because they are never more than $14.99 and they carry the tall sizes as well. Sometimes they have them at my local warehouse but rarely the Tall sizes. I also want to shop as much as possible online so it worked well.  Today there was a $5.00 off coupon for each pair so final cost for two pairs jeans = $22.11 . Not bad.

I have bought my eyeglasses for years from Zennioptical.com . They have glasses starting at $6.95 a pair. If you get upgraded lenses, coatings, etc there is an additional cost. Even with add-ons ,these are much less than a local vision company. They charge one low-cost shipping fee of $4.95. I ordered three pairs of glasses at $6.95 each with no additional extras. These are prescription glasses that I use daily since I ditched the contacts. The Final cost for three pairs prescription eyeglasses = $25.80 Not bad there either. Done.

For the next 15 days:

My buying schedule for bulk items this month:
Black Turtle Beans 25 lbs = $19.00
Old Fashioned Oats 25 lbs = $15.20
I’ll buy these both on the 15th as planned.

Soy Milk 2 cases $26
Bulk Coffee 4 lbs $28
Pasta Sauce $4
Frozen Strawberries $10
Bananas $8
Carrots $4
Sweetener $8
Vegan “Meats” $50
Vegan Pizza $16
TOTAL= $154 ish

We have enough vegetables from the garden,pasta,and spices etc to make whatever dishes we dream up for the next two weeks.

The links in this post are NOT affiliate links.

Advertisements